Novice

31. OKTOBER 2021

31. oktober - DAN REFORMACIJE

31. oktober - DAN REFORMACIJE

Od leta 1992 v Sloveniji 31. oktobra praznujemo državni praznik. Dan reformacije.

Na ta dan se spomnimo vseh protestantov, ki so se borili, da se lahko mi danes pogovarjamo v slovenščini. V preteklosti je bila namreč v javnosti slovenščina prepovedana, torej naši predniki nismo smeli govoriti ali pisati v materinem jeziku.  Prvi, ki se je temu uprl, je bil Primož Trubar, ki je napisal prvi dve slovenski knjigi - Abecednik in Katekizem. Po njegovem vzoru so mu sledili Adam Bohorič, ki je napisal prvo slovensko slovnico, Jurij Dalmatin, ki je v slovenščino prevedel sveto pismo, in Sebastijan Krelj, ki je opisal pravopisne in jezikovne reforme. In tako se je rodil slovenski knjižni jezik.

Dan reformacije je torej praznik slovenskega jezika in nastanka slovenstva. Praznujemo ga v spomin in opomin o pomenu slovenskega jezika. Veseli smo lahko, da lahko sleherni, ne samo praznični dan, živimo, mislimo in ustvarjamo v svojem narodnem jeziku.

                                                                                                                      Taja Pipan, 9.a

Zgodba Primoža Trubarja