Novice

14. OKTOBER 2021

Svetovni dan hrane

Svetovni dan hrane

 

“Naša dejanja so naša prihodnost. Z zdravim prehranjevanjem za svet brez lakote.” 

V soboto, 16. oktobra bomo ljudje po vsem svetu spet obeležili SVETOVNI DAN HRANE. Glavni namen tega dne je opozarjanje, da v svetu živi veliko ljudi, ki trpijo za pomanjkanjem hrane. Uvedla ga je Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO – The Food and Agriculture Organization), ki vsako leto določi temo svetovnega dneva hrane. Letošnja tema je »Naša dejanja so naša prihodnost. Z zdravim prehranjevanjem za svet brez lakote«.

Svetovni dan hrane nam ponuja priložnost za razmislek, da se poudari stisko več kot 820 milijonov kronično podhranjenih ljudi na svetu in več kot četrtino svetovnega prebivalstva, ki je prekomerno hranjenih. Doseganje odpravljanje lakote ne pomeni samo spoprijemanja z lakoto, ampak tudi prehranjevanje ljudi ob ohranjanju planeta. Izbirajmo zdravo, lokalno pridelano hrano. Ozirajmo se za oznakami in berimo deklaracije.

V Evropski uniji letno zavržemo približno 88 milijonov ton hrane.

Na stopnjo samooskrbe in lakote med drugim vpliva tudi zavržena hrana. Sodeč po podatkih Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v EU zavržemo kar petino vse proizvedene hrane. Navajajo tudi, da samo v Sloveniji letno zavržemo okoli 131.000 ton hrane, kar je okoli 64 kilogramov na prebivalca. Sodeč po podatkih Statističnega urada RS je bilo v 2017 proizvedene 131.800 ton zavržene hrane, od tega 38 odstotkov užitnega dela in 62 odstotkov neužitnega dela (kosti, koščice, olupki …), kar je 64 kilogramov zavržene hrane na prebivalca.

V Sloveniji problema kronične lakote ni, se pa strokovnjaki intenzivno ukvarjajo s tem, kako odpraviti posledice neustreznega prehranjevanja in nezadostne telesne dejavnosti oziroma posledične učinke nezdravega življenjskega sloga.

 Kaj lahko storimo sami?

  • Jejmo zdravo, polnovredno hrano.
  • Izogibajmo se nezdravi hitri hrani.
  • Preverimo podatke o živilih in berimo deklaracije.
  • Spoštujmo hrano, pridelovalce in predelovalce hrane in naš planet.
  • Izbirajmo zdravo, lokalno pridelano hrano.

Z ogledom promocijskega videa vas spodbujamo k poglobljenemu razmišljanju.

Šolska skupnost OŠ Livada